Sprężyny gazowe

Sprężyna gazowa, określana też jako siłownik gazowy, to element hydropneumatyczny wykorzystujący siłę sprężonego azotu. Zbudowane są z cylindra, tłoczyska z tłokiem oraz odpowiednio dopasowanych elementów mocujących. Wypełnione są mieszanką azotu działającą przy tym samym ciśnieniu na powierzchnię przekroju tłoka o różnej wielkości. Powoduje to uwalnianie siły (Fl) w kierunku wysuwu. Dodatkowo sprężyna wypełniona jest też olejem, który zapewnia tłumienie hydrauliczne przy końcowej fazie rozprężania tłoczyska i pełni rolę smarującą.

Sprężyny gazowe są wykorzystywane do:

  • do wspomagania i ułatwiania podnoszenia lub zamykania pokryw i osłon w maszynach i urządzeniach,

  • wspomagania podnoszenia elementów występujących m.in. w branży motoryzacyjnej oraz meblowej.

  •  Do przenośników taśmowych i rolkowych,

  • do blokowania pokryw i klap

  • w systemach regulacji wysokości

Sprężyny gazowe pchające/ciągnące

  • Sprężyny te są całkowicie bezobsługowe i nie wymagają konserwacji. Siła pchająca może być zmieniana i dopasowywana dzięki wbudowanemu zaworowi. Siła sprężyny gazowej jest dobierana indywidualnie według wymagań Klienta - występują w wersji ze stali malowanej proszkowo, hartowanej/chromowanej czy stali nierdzewnej.


  • 10 N - 13000 N

  • -20°C do 80°C.

  • Dostępne w średnicach od 8 do 70 mm

Sprężyny gazowe blokowane

  • Sprężyny gazowe blokowane umożliwiają zatrzymanie tłoczyska za pomocą różnego rodzaju systemów zwalniających. Dzięki temu detale mogą być  ustawione i zablokowane w dowolnej pozycji na całej długości skoku tłoczyska..

    Sprężyny dostępne są w kilku rozmiarach i mogą mieć dowolną prędkość wysuwu.

    Ten typ sprężyn gazowych wykorzystywany jest m.in. przy fotelach samochodowych, meblach czy pokrywach.


Amortyzatory przemysłowe

Amortyzatory przemysłowe to hydrauliczne elementy tłumiące, które niezawodnie i delikatnie hamują poruszające się masy.  Idealnie nadają się do stosowania w robotach przemysłowych, na liniach technologicznych, automatyce przemysłowej i w aplikacjach, gdzie wymagane jest pochłanianie energii mas będących w ruchu. 

Przyczyniają się one w znacznym stopniu do wzrostu jakości produkcji, szybkości procesu, stabilności produkcji oraz wydłużenia żywotności urządzeń produkcyjnych.

Kluczowe cechy to wysoka wydajność tłumienia, długa żywotność, regulowana charakterystyka tłumienia, odporność na ciężkie warunki pracy i możliwość dostosowania do różnych aplikacji.

Typowe parametry pracy obejmują, prędkość działania, maksymalną energię pochłanianą oraz maksymalną ilość cykli na godzinę.